Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A világ legnagyobb túlélője (Bear Grylls besírna)

Ha lenne szája, csak ennyit mondana: „Bear Grylls? Az meg kicsoda?”

medveállatka túlélő

www.quickmeme.com

De komolyra fordítva, Földünk legnagyobb túlélője minden bizonnyal nem más, mint a medveállatka! (Még névrokonság sincs a két nagy túlélő közt, hisz a Bear – magyarul medve – szó nem szerepel a medveállatka angol nevében: tardigrade)

medveállatka túlélő

2007-ben több ezer medveállatkát lőttek fel az űrbe egy műhold fedélzetén. Miután a műhold visszatért a Földre, a tudósok megvizsgálták őket, és megállapították, hogy legtöbbjük túlélte. Néhány nőstény az űrben is tojt tojásokat, és a kikelt egyedek egészségesek voltak.


medveállatka túlélő

tojásokkal teli

Az 1 mm hosszú apró lények azonban nem csak a világűr zord környezetében képesek túlélni. A Föld legszélsőségesebb helyein fedezték fel őket: 5546m magasságban a Himaláján, Japán forró forrásvizeinek mélyén, óceánok alján, sőt még az Antarktiszon is. Ellenállnak a kozmikus sugárzásnak, 150° C-os forróságnak, fagyasztva pedig csaknem az abszolút nullának.
 

Hogyan működnek ezek a látszólag jelentéktelen lények, hogy élnek túl ilyen szélsőséges körülmények között, és miért fejlődtek ki?

medveállatka túlélő
Földtörténeti szempontból ősi kövületek, több mint 500 millió évvel ezelőtt a kambriumban fejlődtek ki. Nagyságrendileg 900 ismert faja ismert, egy részüknek moha, zuzmó és alga a tápláléka, mások ragadozók.

Egy német lelkész, Johann August Efraim Goeze fedezte fel őket 1773-ban. Azóta több feljegyzés is született szárazságtűrő képességükről, de ezek tudományosan nem tekinthetőek igazoltnak. (pl. 1948-ben egy olasz zoológus, Tina Franceschi azt állította, hogy egy múzeumban több mint 120 éve kiszáradt mohában lévő medveállatkákat sikerült felélesztenie.)

A fenti eset azonban nem tűnik teljesen hihetetlennek, hiszen egy 1995-ös tanulmány bebizonyította, hogy 8 évvel (!) korábban kiszárított medveállatkákat is sikerül újra feléleszteni.

A legtöbb élőlény számára víz nélkül teljesen lehetetlen a földi lét.
„Amikor egy tipikus sejt kiszárad, a membránok megtörnek, a bennük lévő folyadék elszivárog, valamint a fehérjék is összeesnek, ezáltal végérvényesen tönkremegy a sejt.” mondta Thomas Boothby, az Észak-Karolinai Egyetem kutatója. „Maga a DNS szál is széttöredezik hosszabb kiszáradás alatt.”

A medveállatkák sejtjei valahogy mégis elkerülik ezt az egészet. „Mivel a medveállatkák képesek túlélni a kiszáradást, kell hogy legyen valamilyen trükkjük a sejtroncsolódás megelőzésére.” mondta Boothby.

Hogyan csinálják?

Az egyik legfontosabb felfedezést 1922-ben egy német tudós, H. Baumann tette. Megfigyelte, hogy amikor egy medveállatka kiszárad, visszahúzza a fejét, és mind a nyolc lábát. Ezután belép egy mély tetszhalál-szerű állapotba.

Baumann ezt az állapotot „Tönnchenform”-nak nevezte el, de mára már csak „tun” állapotnak nevezik a tudományban. Az anyagcsere ekkor a normális érték 0,01%-ára lassul. A feléledés csak vízzel történő érintkezés esetén valósul meg.

medveállatka túlélő

"tun" állapotban

Egyes fonalférgek és baktériumok is képesek túlélni a kiszáradást, egy trehalóz nevű cukor segítségével. Ez a cukor üveg-szerű állapotot idéz elő a sejtek belsejében, amely stabilizálja a kulcsfontosságú komponenseket, mint például a fehérjéket és membránokat, amelyek nélkül a sejt elpusztulna.
Azt várnánk, hogy a medveállatkák is használják ezt a trükköt, de Boothby szerint csupán néhány fajuk használja a trehalóz nevű cukor ezen tulajdonságát. „Ez arra utal, hogy a medveállatkák egyedülálló túlélő trükköket vethetnek be a kiszáradás ellen - mondta Boothby. Tudjuk, hogy amint elkezdenek kiszáradni, védőanyagokat használnak a szárazság túlélésére. De hogy mik is pontosan ezek a védőanyagok, az még mindig rejtély.”

1842-ben Doyère, egy francia tudós kimutatta, hogy a medveállatkák „tun” állapotban képesek túlélni 125 ° C-os hőmérsékletet néhány percig. 1920-ben Gilbert Franz Rahm, egy bencés szerzetes 15 perc hosszú, 151 ° C-os hőmérsékletre történő melegítését élték túl.
Rahm fagyasztással is végzett kísérleteket: folyékony oxigénben -200 ° C-on 21 hónapig, folyékony nitrogénben -253 ° C-on 26 órán át, és folyékony héliumban -272 ° C-on 8 órán át tartotta az apró lényeket, amelyek rögvest feléledtek, amint vízzel kerültek kapcsolatba.
Ma már tudjuk, hogy néhány medveállatka képes elviselni a -272,8 ° C-ot azaz az abszolút nulla fokot, amint azt a fenti műholdas kísérlet is mutatja.

A fagyasztás legnagyobb veszélye a sejtekben lévő víz kikristályosodása, amely szétszakítja a kulcsfontosságú molekulákat, valamint a DNS-t.
Egyes állatok, beleértve néhány halfaj fagyásgátló fehérjéket termel, amelyek csökkentik a sejtek fagyáspontját, biztosítva ezzel, hogy ne képződjön bennük jég. De ezek a fehérjék nem találhatók meg a medveállatkákban.
Ehelyett úgy tűnik, hogy ténylegesen képesek elviselni a sejteket belüli jégképződést.

medveállatka túlélő

De míg van néhány elképzelés, hogyan birkóznak meg a hideggel, fogalmunk sincs, hogyan bírják a hőt.

Sok állatfaj úgy fejlődött, hogy természetes élőhelye igen forró (pl. sivatag), védelmükre pedig úgynevezett hő-sokk fehérjéket termelnek. Ezek segítenek a sejteknek abban, hogy megtartsák formájukat, valamint javítani is képesek a hő-sérült fehérjéket.

Ez mind szép és jó, de nincs meggyőző bizonyíték arra, hogy a medveállatkák termelnék ezeket a fehérjéket. Az összképet azonban több további tényező is bonyolítja.

1964-ben a tudósok halálos dózisú röntgensugárzásnak tettek ki medveállatkákat, majd később azt is kimutatták, hogy nagy mennyiségű alfa, gamma és ultraibolya sugárzást is elviselnek, ráadásul nem is „tun” állapotban.
A legnagyobb sugárzást a 2007-es műholdas kísérlet során szenvedték el, ahol a legmagasabb sugárzásnak kitett példányok közül is voltak túlélők.

És ezzel még mindig nincs vége!

1998-ban japán tudósok kísérlete során 600 MPa nyomást viseltek el „tun” állapotban az apró lények! Összehasonlításképpen a Csendes-óceán legmélyebb pontján, a Mariana-árokban (10.994 m) a víznyomás kb. 100 MPa, a medveállatkák által átéltnek egy hatoda!

A medveállatkák túlélési képessége szinte szédítő. De a magyarázat lehet, hogy meglepően egyszerű:
Az extrém hideg és meleg, a sugárzás és a nagy nyomás egy dologban közösek: károsíthatják a DNS-t és más kulcsfontosságú sejtösszetevőket.

Tehát, ha az összes fenti stressz-faktor hasonló problémákat okozhat, a medveállatkák talán csak maroknyi „trükköt” használnak fel a túléléshez „Senki sem tudja biztosan, - mondta Boothby - de biztosan jó okunk van azt gondolni, hogy egymást átfedő stratégiákat használnak.”

Furcsa módon a „tun” állapot a leghíresebb trükk, egyben a legkevésbé sokoldalú. „A medveállatkák képesek túlélni a befagyasztást, a sugárzást, és az alacsony oxigéntartalmat is anélkül, hogy „tun” állapotban lennének - mondta Boothby - tehát a „tun” valószínűleg csak a vízveszteség lassítására alakult ki. Azonban ez egyben azt is lehetővé teszi számukra, hogy túléljék a szélsőséges nyomást.”
forrás

Tovább

Láthatatlan és az arcodon él, mi az?

élősködő atka kutatás

A Kaliforniai Tudományos Akadémia legújabb tanulmánya szerint ún. "arc atkák" (face mites) - valójában apró pókok - élnek az emberi szőrben.

élősködő atka kutatás

Elektronmikroszkópos felvétel

Élőhelyük az emberi fül, szemöldök, szempilla valamint egyéb szőrszálak, beleértve a mellbimbók környékét és a nemi szerveket is. Táplálékukat bőrsejtek és az emberi testből kiváló olajok alkotják.
A legtöbb ember számára az atkák ártalmatlanok, néhány esetben azonban összefüggésbe hozhatóak különböző bőr- és szem rendellenességekkel (pl. szemhéjgyulladás).

A tudósok az atkák két faját különböztették meg: Demodex- folliculorum és Demodex- brevis, melyek nem állnak szoros rokonságban egymással. Összehasonlításuk során kiderült, hogy a D. brevis valamivel rövidebb és kerekebb, élettartama során többnyire egy-egy szőrtüsző faggyúmirigye mélyen fészkel.

élősködő atka kutatás

D. folliculorum

élősködő atka kutatás

D. brevis

A tanulmány szerzői 70 alanyt vizsgáltak a világ minden tájáról és valamennyiük hordozója volt valamely atka fajnak. Az atkák mitokondriális DNS-ének vizsgálata során a tudósok felfedezték, hogy a különböző emberi populációk különböző genetikai jellemzőkkel rendelkező atkákat hordoznak. A tanulmány kimutatta, hogy az Egyesült Államokban élő afro-amerikaiakból egyesek a mai napig hordozzák az Afrikára jellemző genetikai állománnyal rendelkező atkákat.

 Dr. Michelle Trautwein, Akadémia kurátora így nyilatkozott: "Az atkák nem csak élősködők, hanem mesemondók is lehetnek. Akár még az ókori történelemről is mesélhetnek nekünk. Az arcunkon hordozott atkák típusából következtetni lehet arra, hogy őseink mely kontinensről származtak.”

Úgy tűnik tehát, hogy az atkák és hordozóik „sorsa” összekapcsolódik. A kutatók szerint úgy tűnik, hogy az alanyok elsősorban családtagjaikkal osszák meg az atkákat, így valószínű, hogy csak nagyon szoros testi érintkezéssel lehet őket továbbítani.

forrás

Tovább

Utolsó kommentek